خانه / ارزهای دیجیتال / معرفی ارز دیجیتال Stellar

معرفی ارز دیجیتال Stellar

در سال 2014 یک ارز جدید با ماهیت ریپل پا به عرصه وجود نهاد.  در حقیقت استلار را می توان شاخه یا فورک ripple دانست.

Jed McCaleb، بنیانگذار ارشد ریپل با چند نفر از توسعه دهندگان بر سر مسائلی اختلاف نظر داشت که باعث شد در نهایت Jed McCaleb ریپل را رها و روی استلار کار کند. در حالی که ریپل به ارائه راه حل برای انتقال بین بانک های سراسر جهان متمرکز است، استلار قصد تسهیل پرداخت های بین افراد را در سراسر جهان دارد. اما تقریبا شیوه کار هر دو یکی است.

کوین‌های استلار به نام “لومنز” یا “XLM” شناخته می‌شوند. در حال حاضر، استلار با ارزش کل بازار ۴ میلیارد دلاری خود در رتبه هشتمین ارز رمزپایه برتر بازار قرار گرفته است. البته، استلار نیز هماهنگ با کل بازار ارزهای رمزپایه در ماه‌های اخیر افت قابل توجهی داشته است.

دانستن این نکته جالب توجه است که بر اساس شرایط خروج جد مک کالب از ریپل، او همچنان از ریپل نفع می‌برد و رشد قیمت این آلت کوین برای او هم سودآور خواهد بود.

استلار مثل همه ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین غیرمتمرکز است اما با این تفاوت که به جای عناصر شبکه (Node) در نقاط مختلف جهان سرور دارد. این سرورها نگهدارنده دفاتر کل ثبت و تایید تراکنش‌ها هستند.

 

مهم‌ترین رقیب استلار، ریپل، از نظر ارزش بازار در میان صدها ارز دیجیتال موجود رتبه سوم را دارد و استلار (XLM) در رتبه هفتم قرار دارد. خبرهای متعددی از توسعه و همکاری موسسات و نهاد‌های مختلف با ریپل و استلار شنیده می‌شود و هر کدام در مسیر خودشان در حال پیشرفت هستند.

از اکتبر ۲۰۱۷ شرکت آی بی ام یک همکاری در جهت توسعه بلاک چین استلار را شروع کرده است. اگر به فهرست شرکای استلار نگاه کنیم، نام شرکت‌های بزرگ دیگری مثل Deloitte هم دیده می‌شود. در مقابل ریپل هم توانسته است با چندین بانک چند ملیتی همکاری کند. در برخی بنیاد ریپل فقط اجرا کننده پروژه بوده است و در برخی از همکاری‌ها از شبکه ریپل برای انتقال ارز بین‌المللی استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *