خانه / ارزهای دیجیتال / اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟

اتریوم در ساده‌ترین تعریف یک پلتفرم نرم‌افزاری با دسترسی آزاد است که بر پایه فناوری زنجیره‌بلوک بناشده که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد برنامه‌هایی با ساختار توزیع‌شده را بسازند و اجرا کنند.

اتریوم کارش را با یک پیش‌فروش آغاز کرد و در حال حاضر که پنج سال از تأسیس آن می‌گذرد نیمی از اِترها (Ether) استخراج‌شده‌اند. پاداشی که استخراج‌کنندگان آن دریافت می‌کنند بر اساس نوع خاصی از الگوریتم اثبات کار در این زنجیره‌بلوک است که ایتَش (Ethash) نامیده می‌شود. در این الگوریتم برای استخراج هر بلوک پنج اتر به‌عنوان پاداش در نظر گرفته می‌شود. استفاده از ایتَش می‌تواند باعث کاهش مرکزیت در ماینینگ شود که بنابر نظر متخصصان یکی از چالش‌های آینده ماینینگ خواهد بود.

به‌غیر از اتر یک رمزارز داخلی هم در شبکه تعریف‌شده که گَس (GAS) نام دارد که برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها از اعضای این شبکه کسر می‌شود. فرایند تعیین قیمت برای هزینه هر تراکنش به عواملی مثل میزان حافظه برای ذخیره‌سازی، پیچیدگی و استفاده از پهنای باند بستگی دارد.

 

اتریوم هم مثل بیت‌کوین یک شبکه زنجیره‌بلوکی عمومی است اگرچه برخی تفاوت‌های اصلی بین آن‌ها وجود دارد. در زنجیره‌بلوک اتریوم ماینرها (استخراج‌کنندگان) برای کسب اتر کار می‌کنند و این رمزارز علاوه بر مقاصد تجاری، توسط توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و خدمات در شبکه اتریوم نیز استفاده می‌شود.

اتریوم با شعار خوش آب و رنگ “کامپیوتر جهانی” وارد عرصه فناوری زنجیره‌بلوک شده و انصافا تا اینجا با ابتکاراتی مثل قراردادهای هوشمند، ماشین‌های مجازی، سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز و … تا حد زیادی به این شعار جامه عمل پوشانده است. ویتالیک بوترین که به نوعی مخترع اتریوم محسوب می‌شود ماموریت آن را فراتر از یک رمزارز معمولی می‌داند و می‌خواهد که روزی بتواند جایگزین خدمات متمرکز گوگل و اپل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *